Dovolenka Sardínia – nádherné pláže a úchvatná príroda

Za nádhernými plážami s jemným bielym pieskom a paletou všetkých odtieňov azúrových farieb, ktoré sa snáď nikdy neomrzí, nemusíte cestovať až do Karibiku. Môžete skúsiť aj lacnejší variant – dovolenku na Sardínii. Doba letu vám zaberie len niečo okolo dvoch hodín a ubytovanie na Sardínii ponúka veľa cenovo dostupných apartmánov, alebo letných víl.

Pobreží Sardínie lemujú fascinujúce plytké zálivy, skalné formácie tvoriaci úchvatná zákutia s množstvom menších pláží, ktoré obklopuje z jednej strany Stredozemné a z druhej Tyrhénske more. Sardínia je neopísateľne krásny ostrov s magickou atmosférou oblasti, ktorá bola formovaná mnohoročnou históriou. Svojim návštevníkom tak ponúkne nielen rozprávkovo krásne pobrežie, ale aj unikátny šarm kúzelných mestečiek hornatého vnútrozemia, ktorá vás ľahko prenesú o niekoľko storočí späť, do epochy antickej civilizácie a stredoveku.

sardinia-beach-coveSardínia oplýva nielen krajinnú rôznorodosťou od turisticky živého pobrežia až po opustene hory vo vnútrozemí, ale prezentuje aj pestrý sociálny a kultúrny svet. Panenská príroda a ľudoprázdne hory poskytujú skvelé podmienky pre dobrodružné a adrenalínové zážitky všetkým športovo ladeným návštevníkom a priaznivcom turistiky, členité pobrežie naopak predstavuje luxusnou turistickou zónu, ktorá ako magnet priťahuje svetové celebrity a milovníkov odpočinku na krásnych plážach.

Pláže a letoviska Sardínia

Luxus na Sardínii bezpochyby predstavuje vyhlásená Costa Smeralda, rozkladajúci sa na juhovýchodnom pobreží ostrova. Prímorské letoviská Smaragdového pobrežia v čele s centrom Porto Cervo, sú plné luxusných jácht, prepychových hotelov a svetových celebrít, ktoré tu majú svoje letné sídla. Vyhlásenou plážou je napríklad Spiaggia del Principe, alebo pokojnejšia oblasť zátoky Cala di Volpe. V letovisku La Maddalena sú vyhlásené bieloskvúce pláže Cala Spalmatore, Cala Francese, Cala Gavetta, Spiaggia del Morto.

sardinia-costa-smeraldaAk vás neláka snobský štýl a masová návštevnosť, môžete skúsiť niektoré z mnohých ďalších miest ostrova, ktoré nepodliehajú takému náporu turistov. Na severovýchode ostrova nájdete krásne a pokojné pláže napríklad na polostrove Capo Figari, chybu neurobíte návštevou pobrežia v okolí mestečka San Teodoro, kde vynikajú predovšetkým pláže La Cinta a Cala Ambra. Atraktívne pláže východného pobrežia ostrova nájdete tiež v zálive Golfo di Orosei, alebo v okolí letovísk Cala Gonone a Villassimius, kde v tvare podkovy leží tiež rozprávková pláž Punta Molentis s plytkou vodou.

V južnej časti ostrova stojí za návštevu pláže v oblasti Costa Rei, kde nájdete ako opustená miesta, tak aj pláže s kompletným servisom ako napríklad Monte Turno. Západne od mestečka Chia sa tiahnu kilometre pláží sprevádzaných piesočnými dunami a nádhernou prírodou.

Západné pobrežie je plné prírodných rezervácií a poskytne vám prostredie s božským pokojom na opustených plážach. Nevýhodou však je silný západný vietor a veľké vlny, ktoré so sebou prináša. sardinia-alghero-beachNa dlhom severnom pobreží vyniká malebné letovisko Alghero, prezývané tiež ako Malá Barcelona, ​​ktoré ponúka ako prekrásne pláže, tak aj rušný nočný život. Jednu z najkrajších pláží Sardínie La Pelosa nájdete práve tu, u krásneho letoviska Stintina.

Šport na Sardínii

Stály vietor a nekonečné množstvo pláží zaisťujú perfektné podmienky pre vodné športy, ako sú windsurfing, surfing, kiteboarding, alebo plachtenie. Priezračné more je ideálne pre šnorchlovanie a potápanie, pre ktoré je k dispozícii cez 80 potápačských centier s dobrým zázemím. Ďalšou obľúbenou aktivitou na Sardínii je nielen tradičný, ale aj podmorský rybolov.

Sardínia je tiež rajom pre vyznávačov pešej turistiky, ktorí tu môžu preskúmavať oblasti Gennargentu, Barbagia, Sulcis a Iglesiente. Príjemný výlet ponúka aj regionálny park s nedotknutou prírodou Sette Fratteli, prírodná rezervácia Colostrai či Torre Salinas.

Adrenalín na Sardínii

tenerife-kiteboardingLovci adrenalínových zážitkov zvýši svoj tep vďaka seakayakingu, paraglidingu, flyboardingu, cliffdivingu a mnohým ďalším vzrušujúcim aktivitám. Priaznivci horolezectva, boulderingu a športového lezenia môžu skúsiť pokoriť výzvy monolitov v oblasti Aggius. Neopakovateľným zážitkom je zdolanie Aguglie v tvare ihly v oblasti Cala Goloritze, zaujímavý je amfiteáter lezeckých platní v tvare lievika v oblasti La Poltrona nad Cala Gonone, alebo lezecká oblasť Cala Fuili.

Výlety a aktivity na Sardínii

K najnavštevovanejším miestam ostrova Sardínia patrí Nuoro, mestečko s unikátnou zbierkou etnických cenností a šperkov sardínskeho ľudu, zachovalé historické pamiatky Sassari a Alghero, u ktorého sa nachádza prírodná jaskyňa Grotta di Nettuno a Grotta Verde. V hlavnom meste Cagliari môžete vidieť pamiatky, ako napríklad starorímsky amfiteáter, byzantský kostol San Saturnino a mnoho ďalších. V blízkosti mesta u sladkých vôd môžete vidieť aj nádherných ružových plameniakov.

sardinia-nuraghyOstrovnou zvláštnosťou, ktorú nemôžete minúť, sú unikátne megalitické stavby s názvom nuraghy. Sú to kruhové stavby z balvanov, ktoré majú vek tri a pol tisíc rokov a na Sardínii sú zastúpené v úctyhodnom počte dosahujúcim sedem tisíc.

Späť do 20. storočia vás vráti luxusné golfové rezorty, ktoré fanúšikom tejto hry ponúkajú skvelé prostredie sviežo zelených greenov. Golf na Sardínii môžete skúsiť v troch golfových areáloch, ktorými sú Pevero Golf Club v oblasti Costa Smeralda, Is Arenas Golf & Country Club, ktoré bolo vyhlásené ako najlepší nové ihrisko v Taliansku a Is Molas na juhu Sardínie.

Obľúbeným cieľom výletov je celodenná plavba na súostrovie La Maddalena, ktoré tvorí 62 ostrovčekov z žulových skalísk, so zastávkami na úchvatných plážach, na ktoré by ste sa z pevniny nedostali. Súčasťou výletu je aj obed podávaný na palube lodi.

Ak cestujete na dovolenku s deťmi, určite je potešíte množstvom vodných šmýkačiek, toboganov a vodných atrakcií, ktoré sú súčasťou Aqupark Aquadream v letovisku Baia Sardinia, ležiacom na severovýchodnom pobreží ostrova.

Ďalšie informácie:

Ubytovanie Sardínia – ponuka ubytovania s online dostupnosťou a online rezerváciou:
http://www.avander.sk/taliansko/sardinia

Akvapark Aquadream (oficiálne stránky v angličtine):
http://www.aquadream.it/eng/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *