Espace Killy – lyžiarsky raj Savojských Álp

Ak patríte k vášnivým lyžiarom, nie je potreba prestížnu lokalitu lyžiarskych stredísk Val d’Isere a Tignes dlho predstavovať. Do širokého povedomia sa už zapísala ako známe olympijské stredisko, ktorého rodáci získali niekoľko medailí z Olympijských hier a Svetových pohárov. V tejto preslávenej lyžiarskej oblasti Francúzska nájdete neuveriteľnú koncentráciu najrozsiahlejších a najkvalitnejších lyžiarskych terénov z celej Európy.

Vzájomne prepojené lyžiarske strediská Val d’Isere a Tignes ponúkajú celkom 300 km najrôznejších zjazdových tratí špičkovej kvality, ktoré obsluhuje veľké množstvo moderných vlekov, expresných sedačiek a podzemné lanovky. Starobylá oblasť Val d’Isere má svoju históriu siahajúci až do stredoveku a prvé zmienky o lyžovaní súvisiace s otvorením prvej školy zimných športov, sú zaznamenané od roku 1934. Tignes má naopak vzhľad moderného mesta s množstvom hotelov a ubytovacích komplexov, ktoré sa začali postupne budovať v polovici minulého storočia.

Ubytovanie vo Val d’Isere

Ubytovanie v oblasti Val d’Isere a Tignes nájdete prevažne v apartmánoch s jednoduchším vybavením. Staršie ubytovacie zariadenia s nevzhľadnou architektúrou sú postupne nahrádzané modernejšími stavbami. espace-killy-valleyNespornou výhodou ubytovania v oblasti Espace Killy, tak ako u väčšiny francúzskych stredísk, je ich minimálna vzdialenosť ku svahom. Lyže si tak môžete obuť hneď pri prahu domu a nič vám nebráni užívať si zimnú dovolenku v Savojských Alpách bez zbytočných prevozov k vzdialeným vlekom.

Adrenalín pre skúsených lyžiarov aj pohoda pre začiatočníkov

Pohľad na trate najťažších svetových pretekov vzbudzuje rešpekt aj u lyžiarov, ktorí holdujú prudkým zjazdom a agresívnym jazdám. Svoju zdatnosť si pretekári môžu overiť na čiernych svahoch Rocher de Bellevarde a Téte de Solaise, čítajúce prevýšenie okolo 1000 m. Adrenalínovým zážitkom je zjazd 3 km dlhej olympijskej trati La Face so sklonom 63 stupňov, zjazdovky OK, Orange, alebo Rhône Alpes, ktorá bola vybudovaná pri príležitosti Majstrovstiev sveta v alpských disciplínach v roku 2008.

Lyžovanie v oblasti Espace Killy ale nie je len výsadou iba zdatných lyžiarov. Pre tých menej skúsených sú medzi vrcholmi Toviere a Bellevarde pripravené pohodové modré zjazdovky s miernym sklonom. Obe oblasti vám ponúknu veľa športových príležitostí sprevádzaných slnečnými lúčmi a výbornú kvalitu snehu, ktorú si na ľadovci Pissaillas užijete dokonca po celý rok. espace-killy-slopesSkvelý carving si vychutnáte buď na červených ľadovcových plochách pod Grande Motte, alebo v periférnych častiach pod Col du Palet.

Máte záujem o freeride?

Nekonečné možnosti lyžovania na upravených zjazdovkách dopĺňajú aj voľné terény príhodných plání, lákajúci freestylistov všetkého druhu. Vzrušujúcim zážitkom je voľná jazda údolím Cugnai a tiesňavami Malpasset a Grand Vallon. Snowboardisti majú k dispozícii snowpark blízkosti Funivalu, alebo U rampu u Bellevarde Expres. Bežkári môžu v oblasti Espace Killy využiť 25 km bežeckých tratí.

Lyžovanie si môžete spestriť aj inými športovými aktivitami ako sú napríklad korčuľovanie na jazere, zjazd sánkarskou drahou, paragliding, jazda so psím záprahom, alebo horolezectvo po ľadovci. Naopak odpočinok a načerpanie nových síl vám umožní pobyt v saune alebo bazéne, plnom vodných atrakcií. Večerná atmosféra krásneho centra Val d’Isere s radom historických savojských budov postavených z kameňa a dreva a príjemné miestne reštaurácie vás očarí množstvom lákavých vôní dobrého jedla. Čulý nočný život zaisťuje rad barov a diskoték.

Ďalšie informácie:

Ubytovanie – ponuka ubytovania vo Val d’Isere s online dostupnosťou a online rezerváciou:
http://www.avander.sk/francuzsko/ski-espace-killy-val-d-isere

Oficiálne stránky Val d’Isere (v anglickom jazyku):
http://www.valdisere.com/valdisere/en/page/valdisere/accueil

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *