Malorka – čarovná stredomorská dovolenka

Ak hľadáte pre váš letný pobyt destináciu so zárukou pekného počasia, radom nádherných pláží a bujnou vegetáciou, bude dovolenka na Malorke skvelou voľbou. Tento španielsky ostrov je najväčším z Baleárskeho súostrovia a môže sa pochváliť nádherným prostredím paliem, kvitnúcich mandľovníkov, olivovníkov a figovníkov, ideálnym stredomorským podnebím s príjemnými teplotami a slnkom, ktoré tu svieti viac ako 300 dní v roku.

Ubytovanie na Malorke poteší turistov hľadajúcich ako pulzujúci mestský život a kultúru, tak aj konzervatívnych návštevníkov, ktorým ponúkne jedinečnú atmosféru malebných miest so zaujímavou históriou a architektúrou. Pôvodný obyvatelia sú srdeční a veľmi pohostinní ľudia, ktorí ctia kultúrne a historické tradície a dodržiavajú starý stredozemný rituál troch hodinovej obedňajšej pauzy. Na Malorke si môžete užívať organizovanú zábavu vo vodných parkoch, delfináriu, zábavných centrách, alebo sa naopak vyhnúť davom a individuálne preskúmavať krásy prírodných javov vnútrozemia a pobrežia s radom samotárskych pláží.

Kúpanie a obľúbené pláže Malorka

mallorca-cala-llombards

pláž Cala Llombards

Malorské členité pobrežie sa rozpína ​​v dĺžke 623 km, zdobí ho takmer 180 pláží, skalnaté útesy a hlavne priezračné, príjemne teplé Stredozemné more. K relaxácii si môžete vybrať z pestrej ponuky dlhých piesočných pláží na severe a juhu ostrova, alebo menších piesočných zátok, ktoré delia skaliská na východnom pobreží ostrova.

Ak hľadáte absolútne súkromie, nájdete ho na okruhliakových plážach, ktoré sú prístupné iba loďou, alebo na severozápade, kde sú skalnaté pláže využívané len miestnymi obyvateľmi. Väčšina piesočných pláží ostrova Malorka priťahuje pozvoľným vstupom do mora aj rodiny s deťmi a menej zdatných plavcov, ktorí tu nájdu ideálne podmienky.

Polostrov Formentor v severnej časti ostrova, je vyhláseným miestom s úchvatnými pohľadmi na útesy a tyrkysovo modré more. Najobľúbenejšiou plážou je 840 m dlhá Platja de Formentor, vo vzdialenosti približne 14 km od mestečka Port de Pollenca. Na juhovýchodnom pobreží sú za najkrajšie piesočné pláže považované S’Arenal de sa Ràpita, pri veterných podmienkach raj pre surfistov, Cala Esmeralda lemovaná skalnatými ostrohy, alebo prekrásna Cala Llombards vzdialená 6,5 km od starobylého mestečka Santanyí. Pláž Cala Murada pri letovisku Calas de Mallorca sa môže pochváliť zvláštnosťou sladkovodného jazierka z ústiace bystriny Torrent des Fangar. Väčšie vlny a výhľad na otvorené more vám dopraje pláž Ses Covetes, na juhu ostrova 11 km od mesta Campos.

Malorka a jej prírodné krásy

mallorca-mondrago

pláž Amarador prírodného parku Mondrago

Zelené vnútrozemie ostrova oddeľuje rozsiahle horské vápencové pásmo 90 km dlhého pohoria Serra de Tramuntana s vrcholom Puig Major, dosahujúcim výšky 1.445 m. Pohorie bolo zaradené na zoznam prírodných pamiatok UNESCO a priťahuje ako vyznávačov pešej turistiky, tak horolezcov. Milovníci prírody uvítajú návštevu prírodného parku Mondragó na juhovýchode ostrova, ktorý zahŕňa nádherné prírodné scenérie skalnatého pobrežia, jazierka, mokrade a niekoľko krásnych pláží s piesočnými dunami. Navštíviť môžete aj jaskynné systémy s okúzľujúcimi podzemnými jazerami, ako napríklad Coves dels Hams a Coves del Drach na východe ostrova neďaleko letoviska Porto Cristo, alebo vyhlásené jaskyne Campanet 40 km severne od Palmy.

Pamiatky na Malorke a hlavné mesto Palma

mallorca-cathedral-of-palma

Palma de Mallorca Cathedral

Silný kontrast moderných budov, mestského štýlu a významných starobylých pamiatok v záplave paliem, charakterizuje atraktívnu metropol Palma, s pulzujúcim turistickým ruchom. Historickou dominantou mesta je impozantná cirkevná budova – masívna Gothic Cathedral, ktorej stavba sa začala v roku 1229 a dokončená bola až za neuveriteľných 300 rokov. Práve tu, v historickej časti mesta, nasajete tú pravú atmosféru štýlového španielskeho temperamentu a rytmu, ktoré neustále pohlcuje turistov a návštevníkov mesta.

Západne od centra Palmy stojí hrad Bellver z 13. storočia, ktorý doteraz slúži ako panovníckej sídlo. Príjemný odpočinok a relaxáciu nájdete v niektorej z mnohých kaviarní a výborných reštaurácií, ktorými je vyhlásená ulica Calle Apuntadores. Pokiaľ sa rozhodnete vydať za pamiatkami za hranice hlavného mesta, stojí za návštevu napríklad pôvabná horská dedinka Deià so strmými uličkami, malebný Andratx s historickými kostolmi, alebo Alcúdia s rímskymi hradbami. Najvýznamnejším pútnickým miestom ostrova je kláštor Santuari de Lluc zo stovky rokov starou tradíciou. Zaujímavý je aj Manacor na západe ostrova, ktorý je preslávený nielen výrobou umelých perál, ale aj ako rodisko tenisového kráľa Rafaela Nadala.

Turistické ciele a zábavné parky Mallorca

Pre množstvo vyhlásených rybích reštaurácií sú turisticky populárne prístavy Puerto d’Alcúdia a Pollença, ktoré sú tiež domovom pre luxusné jachty a súkromné ​​lode. Útulné prostredie miestnych reštaurácií a taverien s vynikajúcimi pokrmami a vrelým prístupom personálu je vždy príjemným zážitkom. Vyskúšať môžete aj poldennou plavbu katamaránom Magic so zastávkou na najkrajších plážach ostrova.

mallorca-lighthouse

scenérie s majákom na Malorke

Tradičným kultúrnym zážitkom na Malorke sú varietné programy a predstavenia, ktoré sa konajú v blízkosti hlavného mesta. Vyniká napríklad večerná show Es Foguero, kedy si užijete stredomorskú večeru s úchvatným predstavením Carmen, plné flamenga, vášne, lásky a zrady. Medzinárodný multikultúrny svet tanca, hudby a pôsobivých laserových efektov je Son Amar, ktorý začína taktiež štýlovou večerou.

Akvárium Palma je druhé najväčšie akvárium v ​​Európe a svojim návštevníkom ponúka unikátny zážitok pestrého podmorského života viac než 8.000 zvierat v zastrešených i vonkajších akváriách. Nezabudnuteľnú show delfínov, tuleňov a papagájov môžete vidieť v Marinelandu u Portals Nous. V areáli parku je tiež pavilón s podmorským svetom, tučniaky a bazén pre deti s plážou.

Milovníci vodných atrakcií môžu navštíviť Western Water park, veľký komplex Magaluf u rovnomenného strediska, alebo ohromný vodný park Aqualand El Arenal neďaleko hlavného mesta Palmy, ktorý patrí k najväčším vodným parkom Európy. Adrenalín si tu užijete pri zjazde kamikadze alebo na Divokej rieke, vyskúšať môžete umelé vlny, pohodovú cestu na nafukovacích kolesách Pomalou riekou, potápanie a mnoho ďalších vodných atrakcií. Zaujímavým zážitkom môže byť aj návšteva Katmandu, čo je park plný prekvapení, zaujímavostí a interaktívnych hier. Ponúkne vám atrakcie v podobe 4D kina, Desperados s laserovými zbraňami, pre dospelých paranormálne atrakcie Asylum a ďalšie.

Ďalšie informácie:

Ubytovanie Malorka – ponuka ubytovania s online dostupnosťou a online rezerváciou:
http://www.avander.sk/spanielsko/baleary/malorka

Western Water Park – oficiálny web v angličtine:
http://www.westernpark.com/en/

Aqualand El Arenal – oficiálny web v angličtine:
http://www.aqualand.es/elarenal/en/

Katmandu Park – oficiálny web v angličtine:
http://www.katmandupark.com/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *