Ostrov Pag – ideálna dovolenka s deťmi v Chorvátsku

Dovolenka na ostrove Pag ponúka vynikajúce podmienky pre rodiny s deťmi, ktoré si tu vychutnajú nielen osobitý charakter nádherného ostrova s príjemnou klímou, ale hlavne nevídaný výber okúzľujúcich a bezpečných pláží aj pre tých najmenších. Okrem prírodných skalnatých a pre Chorvátsko typických kamienkových pláží, sa na Pagu často vyskytujú aj tie menej obvyklé, pláže piesočné.

Ubytovanie na ostrove Pag, ktorý svojou nízkou hustotou osídlenia patrí k pohodovým a kľudným ostrovným destináciám Chorvátska, sľubuje množstvo nezaplnených pláží a romantických zátok na členitom pobreží, ktoré nie sú poznačené davovým turizmom.

pag-bridge

most na ostrov Pag

Ostrov Pag je prístupný buď cestnou dopravou po moste, ktorý spája južný koniec ostrova s pevninou, alebo tiež trajektom.

Kúpanie a pláže na ostrove Pag

Desiatky nádherných pláží s krásne čistým a teplým morom nájdete u rušnejších turistických letovísk, ako sú Pag, Novalja, Povljana, alebo aj v pokojnejších miestach ako napríklad Stará Novalja, Mandre, či Šimuni. Ak vás láka úplná robinsonáda, môžete skúsiť Potocnicu.

Naopak plne vybavenou pláží je napríklad krásna 1,5 km dlhá Staško v Novalji, kde po krátkom kamenistom vstupe do mora nasleduje piesčité dno. Pláž bola za vysoký štandard služieb a čistotu mora ocenená Modrou vlajkou a jej pôvabný charakter dotvára borovicový a dubový les. Ponúka prenájom ležadiel a slnečníkov, k dispozícii sú sprchy, detské ihriská a občerstvenie ako v kaviarni, café bare, tak aj reštaurácii.

pag-beach-simuni

Pláž Šimuni

Vyhlásenou piesočnou plážou ostrova Pag je Čistá plaža, neďaleko mestečka Mandre, ktorá je pre pozvoľný vstup do mora obľúbená predovšetkým rodinami s malými deťmi. Morské prúdy túto pláž zásobujú prílivom mušlí a v niektorých obdobiach aj kamienkov, ktoré sa postarajú o zábavu vašich detí. Priamo na pláži je zabezpečené občerstvenie a jej príjemnú prírodnú kulisu dotvára panoráma Velebitu.

Ďalšou piesočnou alternatívou s pozvoľným vstupom do mora je napríklad pláž Pljanka, ktorú nájdete v Starej Novalji. Pre deti je k dispozícii šmykľavka, prenajať si môžete slnečníky a ležadlá, a aj tu je zabezpečené občerstvenie. Živá pláž Zrće (úvodné foto tohto článku) láka vodným trenažérom na wakeboarding a ďalšími vodnými atrakciami všetkých športových nadšencov a v noci sa mení na párty pod holým nebom. Povrch pláže tvorí piesok a kamienky.

A čo keď sa oteckovia nudí?

Ostrov Pag ponúka skvelé podmienky pre vodné športy ako je windsurfing, wakeboarding, alebo napríklad vodné lyžovanie. Vybavené požičovne vám zaistí prenájom jet-ski, morských kayakov, bicyklov a mnoho ďalšieho vybavenia. Menej rušné pláže pažského zálivu ponúkajú aj nevšedný zážitok v podobe rozmanitého podmorského života. Napríklad v Mandre si užijete zábavné šnorchlovanie, kedy podmorské skalné útesy zdobia pestrofarebné morské riasy a množstvo pestré fauny. pag-harborPod morskou hladinou môžete okrem rýb vidieť i morské kraby, sasanky, červené hviezdice, žlté huby, mušle, ježovky, pri troche šťastia môžete stretnúť dokonca aj chobotnicu.

Tipy na zaujímavé výlety na ostrove Pag

Okrem slnenia na prekrásnych plážach ponúka ostrov Pag aj mnoho zaujímavých prírodných javov, množstvo krasových jaskýň a jám, alebo tri sladkovodné jazerá. Za návštevu stojí historické mesto Pag, alebo kaňon Ručica, ktorý vyniká neobvyklými skalnými útvarmi. Navštíviť môžete tiež biosférickú rezerváciu UNESCO, ktorá na severozápade ostrova v obci Lun a Tovarnele skrýva okolo 1500 storočných olivovníkov.

Vo vnútrozemskom mestečku Kolan môžete vidieť v syrárne GLIGOR výrobu vyhláseného pažského syra, ktorý si z dovolenky môžete priviezť ako suvenír. Pre lodné výlety sa ponúkajú aj okolité ostrovy Rab, Lošinj, alebo Kornati. Ak patríte k milovníkom prírody, môžete sa vydať aj do národného parku Krka, ktorý vás určite uchváti nádhernými prírodnými scenériami malebného kaňonu rovnomennej rieky.

Dovolenka s bonusom pre vaše zdravie

Príjemným bonusom dovolenky na ostrove Pag, je významný vplyv tunajšieho podnebia na vaše zdravie. Nad ostrovom sa stretávajú studené a suché prúdy z pohoria Velebitu s vlhkým morským vzduchom, čo zaisťuje stabilnú vlhkosť a ideálne presýtenie morskou soľou. Preto má ovzdušia na Pagu mimoriadne priaznivý vplyv na dýchacie ústrojenstvo a svedčí všetkým alergikom a astmatikom. Preukázané mnohoročnou tradíciou sú tiež liečebné účinky bahna z oblasti Lokunje, ktoré sa využíva na liečbu dermatologických a reumatických ťažkostí.

Ostrov Pag v severnej Dalmácii je predurčený pre perfektnú rodinnú dovolenku, ktorá má potenciál prekonať vaše očakávania.

Ďalšie informácie:

Ubytovanie Pag – ponuka ubytovania na ostrove Pag s online dostupnosťou a online rezerváciou:
http://www.avander.sk/chorvatsko/ostrov-pag

Ubytovanie severná Dalmácia – ponuka ubytovania v severnej Dalmácii s online dostupnosťou a okamžitou rezerváciou:
http://www.avander.sk/chorvatsko/severna-dalmacia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *